Nieco z parktyki serwisu

Większości powstających w laptopach usterek można uniknąć dużo wcześniej, gdyż znaczna część użytkowników czeka ze zgłoszeniem komputera do serwisu do ostatniej chwili, gdzie komputer już wyłącza się w sposób niekontrolowany lub się nie uruchamia.

Przyczyna uszkodzeń układów graficznych (BGA)

Jednym z głównych powodów awarii laptopów jest uszkodzenie układów graficznych polegających na przegrzaniu się procesora graficznego (nVidia, ATI/AMD) lub np. mostka północnego w przypadku zintegrowanego z nim układu graficznego. Inną przyczyną problemów z układami BGA może być ich ewentualne "odklejenie" się od laminatu płyty głównej pod wpływem temperatury (np. w wyniku zanieczyszczenia układu chłodzenia) lub uszkodzenia mechanicznego (pod wpływem nieprawidłowego przenoszenia laptopa, np. za róg jedną ręką). Ponowny montaż odklejonego układu BGA dokonuje się poprzez tzw. reballing.

Naprawę tego typu uszkodzeń może dokonać jedynie wyspecjalizowany serwis z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu do montażu i demontaży układów BGA przy odpowiednio przygotowanych profilach temperaturowych. Profile ustala się w celu uniknięcia przegrzania lutowanego układu i płyty głównej oraz wygięcia się laminatu. Parametry lutowania zależne są od wielkości układu scalonego, grubości laminatu płyty głównej oraz zastosowanej w procesie produkcji cyny ołowiowej czy bezołowiowej. Wspominamy tutaj o wyspecjalizowanym sprzęcie i odpowiednich profilach temperaturowych, gdyż spotkaliśmy się już z płytami głównymi "naprawianymi" metodami chałupniczymi gdzie do wygrzania lub wymiany układów użyto suszarek, opalarek lub piekarnika (wiem, ciężko w to uwierzyć) co chyba nie trzeba tłumaczyć jaki skutek ma tego typu postępowanie.

Uszkodzone gniazdo zasilania

Inną usterką laptopów często spotykaną i z którą czeka się do ostatniej chwili jest prozaiczne jakby się wydawało "przerywanie" gniazda zasilania laptopa. W tym przypadku odpowiednie wygięcie lub dociśnięcie wtyczki zasilającej poprawia sytuację, ale może być to początek poważnych komplikacji. Od wypalenia z powodu iskrzenia (tj. przerywania) ścieżek lub nawet laminatu w miejscu mocowania gniazda (co uniemożliwia jego ponowny prawidłowy montaż), aż po uszkodzenie przetwornicy napięcia w wyniku powstających podczas iskrzenia zakłóceń w postaci gwałtownych impulsów prądowych i napięciowych co w efekcie doprowadza do całkowitego unieruchomienia komputera. W skarjnych przypadkach może dojść do zgrzania się poszczególnych warst laminatu co całkowicie eliminuje taką płytę z dalszej naprawy.

Przegrzewanie się i wyłączanie się laptopa

Zanieczyszczony radiator

Pierwszym objawem zabrudzonego układu chłodzenia jest ciągła i głośna praca wentylatora. Często zdarza się, że efektu tego nie zauważa się ponieważ wspomniany objaw nasila się wZanieczyszczony radiatorbardzo długim okresie czasu tj. kilka miesięcy, a zwraca się na niego uwagę w momencie, gdy sprzęt się już samoczynnie wyłącza.
Przedłużająca się sytuacja doprowadzić może do uszkodzenia układu graficznego lub nawet układu zasilania GPU/CPU (głownie dotyczy to układów AMD/ATI).
Jedynym skutecznym rozwiązanie tego problemu jest rozkręcenie laptopa i wyczyszczenie radiatora z kurzu oraz wymiana termopadów i pasty termoprzewodzącej. Pójście na skróty tj. dmuchnięcie sprężonym powietrzem w kratkę wylotową może doprowadzić do zablokowania się wentylatora kłębem kurzu.

Po wyczyszczeniu radiatora